Jaké nové nápady přinese rok 2020 pro webový design? Potažmo které klasické prvky webů čeká renesance a návrat na scénu? Pojďme se podívat na 8 trendů a novinek, které podle mě, budeme v roce 2020 potkávat čím dál častěji.

 

1. WordPress (nadále) kraluje

WordPress stále získává na popularitě. Aktuálně na něm již běží 33% všech online webových stránek (zdroj). Pomalu se z něj stává monopol administrace webových stránek.

Není důvod předpovídat něco jiného než progres. Obzvláště díky jeho jednoduchosti editace, přístupnosti a obrovské knihovně pluginů a šablon.

S jeho neustále narůstající komunitou má neskutečně našlápnuto k trůnu redakčních systémů. A vůbec i celkově způsobu tvorby webových stránek.

 

2. Video je hot

Video-marketing je již teď na svém aktuálním topu v popularitě. A během dalších let můžeme očekávat že jeho přízeň u uživatelů jen poroste.

Podle agentury Cisco budou z více než 80% dat celkového internetového provozu do roku 2021, zabírat právě videa.

Videa jsou skvělý nástroj pro online marketing. A jedna z nejlepších možností jak získat pozornost návštěvníka je přidat video namísto slideru, na hlavní stránku webu, rovnou nahoru.

Úskalí ale například existuje v tom, že si musíme dávat pozor na to aby web nenabyl na přílišné velikosti a nezpomaloval tak web.

 

3. Chatboti a instantní kontakt

Asi jste si toho všimli sami. Například na facebooku nebo stránkách Vaší oblíbené služby. Otevřete si stránku na facebooku a v tu chvíli Vám vpravo dole přijdou automaticky tři zprávy a nabídka možností odpovědí.

Nebo si scrollujete na stránkách a vyskočí na Vás ikonka Messengeru s textem “Potřebujete poradit? Napište ihned!”.

Ano tyto extra rychlé a někdy vlezlé “kontaktní formuláře” budeme vídat častěji a častěji – něco na tom, že se můžete zeptat na cokoliv ihned a nemusíte nadále hledat, prostě je.

 

4. Push notifikace

Znáte je obzvláště pokud jste uživatelé prohlížeče Chromu. Vlevo nahoře se objeví okýnko, nepatrné oznámení.

Google se ptá jestli chcete tomuto webu umožnit, aby Vám odesílal oznámení. A vy protože se už zautomatizovaně nechcete zabývat žádnými souhlasy o GDPR, kliknete na tlačítko

potvrzení – cokoliv, hlavně ať mám pokoj.

Potom se divíme, proč nám při každém spuštění Chromu chodí oznámení od stránek, na které jsme kdysi jednou zabloudili.

 

5. VR / AR

Virtuální realita se dnes používá především na virtuální prohlídky budov a prostor. Přibývá ale headsetů pro mobily a přehrávačů videí, i

tento zážitek je tak zkrátka něco nového díky čemu se firmy odlišují.

S AR, neboli augmentovanou realitou, jste se setkali pokud si pamatujete fenomén hry Pokémon GO na mobily. Díváte se na reálný svět kolem sebe přes foťák a displej na telefonu a v něm vidíte různé věci, které tam ve skutečnosti nejsou.

Na webu se tohoto nádherně využívá například při plánování a kupování nového nábytku (například IKEA již má svou aplikaci). Můžeme ale očekávat i další originální a kreativní koncepty. Zkuste si na mobilu otevřít tento odkaz: https://xr.plus/lbg.

 

6. Serify na obrazovce

Patkové písma si nachází svou cestu na digitálních obrazovkách. V grafice se serify používali vždy hlavně na tištěné 

materiály.

V poslední době ale vidíme nárůst patkových písem i na webu a počítačové grafice. Jako příklad si můžeme uvést můj oblíbený web – giganta Mailchimp.

 

7. Scrollovací efekty

Parallax je dnes už klasikou. Animace aktivované posunováním stránky ale ještě ani zdaleka nedosáhly svého plného potenciálu. Podívejme se například na tyto kreativní ukázky:

 

 

8. Animace všude

Co se hýbe to je cool. Statické weby začínají být pomalu známkou zastaralosti. Pohyb zkrátka láká naší pozornost lépe.

I proto jsou na vzestupu videa. Dokáží totiž předat neskutečně rychle informace.

Říká se že obrázek řekne 30x více než text, tak potom i video řekne 30x více ne obrázek. To už je 3600x důvodů pro animace ve Vašem projektu.

Někdy stačí i naprosto jednoduché.